member of

Euroleague 2012 | Ήττα για τις ομάδες μας…

Στην αγωνιστική που πέρασε Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έχασαν και άφησαν διαφορετική γεύση στους φιλάθλους τους για την Euroleague 2012!

Ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ έχασε στην παράταση από την CSKA έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση αλλά ήταν άτυχος αφού ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Διαμαντίδης έκανε το 5ο του φάουλ και οι παίκτες της ομάδας έδειχναν να τα έχουν χαμένα με χαρακτηριστικά παραδείγματα τα δυο λάθη του Sato και το ένα λάθος του Γιασικεβίτσιους στις μετέπειτα 3 επιθέσεις. Ο τραυματισμός του Τσαρτσαρη μπορεί να άλλαξε τα πλάνα του Ομπράντοβιτς τόσο για το παιχνίδι όσο και για τον καιρό της αναμενόμενης απουσίας του αλλά το θετικό είναι ότι δόθηκε χρόνος στο Καιμακόγλου και αυτός την άρπαξε από τα μαλλιά παίζοντας καλή άμυνα και σημειώνοντας 13 πόντους. Σημεία κλειδιά του παιχνιδιού είναι σαφώς η εντυπωσιακή άμυνα στον Κιριλένκο, η εσκεμμένη χαμένη βολή του Καλάθη στην παράταση και η επιλογή του Διαμαντίδη να μην πάρει καμία επιθετική προσπάθεια. Για τον Παναθηναϊκό αυτή είναι η πρώτη ήττα, προήλθε από έναν δυνατό αντίπαλο και σε αυτό το στάδιο της διοργάνωσης η ήττα αυτή δεν σημαίνει τίποτα, όπως είπε μετά το παιχνίδι ο Δ. Ιτούδης «η ήττα αυτή διορθώνεται». Τελικό σκορ 76-78

Ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μια φορά στη διοργάνωση σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι μπαίνοντας σε περιπέτειες. Η ιταλική Καντου ήταν ο δαίμονας του Ολυμπιακού αυτή την αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός είχε έναν εξαιρετικό Σπανούλη αλλά δεν είχε άλλον. Ο Χάινς αγωνιζόταν τραυματίας και οι υπόλοιποι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στο τέλος του παιχνιδιού όταν οι Ιταλοί πίεσαν τους ερυθρόλευκους. Με αυτή την ήττα ο Ολυμπιακός δεν έχει την πολυτέλεια να χάσει κάποιο παιχνίδι στην έδρα του εάν θέλει να συνεχίσει στη διοργάνωση. Σημείο κλειδί του παιχνιδιού ήταν η τελευταία φάση με τον Χάινς να τρέχει και να επιχειρεί lay up. Πρώτον σε αυτή τη φάση έχει γίνει φάουλ στον παίκτη του Ολυμπιακού το οποίο ποτέ δεν σφυρίχτηκε και δεύτερον, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χάινς δεν επιχείρησε να καρφώσει από τη στιγμή που οι παίκτες που προσπάθησαν να τον μαρκάρουν ήταν σαφώς πιο αδύναμοι από αυτόν. Τελικό σκορ 64-63.

Για την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός την Πέμπτη φιλοξενείται από την Brose Baskets Bamberg ενώ ο Ολυμπιακός την Τετάρτη υποδέχεται την Nancy του Batum.