member of

Πρωταθλητής Ελλάδας στην Κλάση J24 το σκάφος “ΕΥΝΙΚΗ”

allaspor IstioploiaEvniki J24 814027391Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το σκάφος “ΕΥΝΙΚΗ”, με κυβερνήτη τον Δημήτρη Αλτσιάδη, αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην Κλάση J24. Η Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με τον αγώνα που διοργάνωσε ο Ναυταθλητικός Όμιλος Γαζίου Κρήτης στον Κόλπο της Ροδιάς, στο Ηράκλειο, σε συνεργασία με την Ελληνική Κλάση σκαφών J24 και την Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία.

Ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Χανίων συμμετείχε στον αγώνα με το σκάφος “ΝΙΚΟΛΑΣ”, κυβερνήτης στο οποίο ήταν ο Μιχάλης Οικονόμου και το οποίο κατέκτησε τη 13η θέση.

Να σημειωθεί ότι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα διοργανώνεται σε δύο φάσεις μέσα στη χρονιά. Ο αγώνας της πρώτης φάσης είχε διοργανωθεί στην Αθήνα στις 21 και 22 Απριλίου, ενώ η δεύτερη φάση ήταν αυτή που έγινε στο Ηράκλειο (20, 21/10) Ο Ναυταθλητικός Όμιλος Γαζίου Κρήτης υποδέχθηκε τα 13 σκάφη και τα πληρώματά τους στις εγκαταστάσεις του στο λιμανάκι της Παντάνασσας, λίγα χιλιόμετρα έξω από το Ηράκλειο.